Vedení účetnictví

Způsoby zpracování účetnictví:
Klasicky papírově – kdy nám sami papíry dovezete nebo si je vyzvedneme přímo u vás ve firmě,
Digitálně – doklady jsou zasílány elektronicky přes program, který je zkontroluje a umožní načíst do účetního programu, což vám uspoří čas a peníze, ale také sníží chybovost při zadávání dokladů do účetního programu.

Každý podnikatel je ze zákona povinen vést účetnictví v rozsahu, který zákon stanoví. Účetním obdobím je kalendářní rok nebo hospodářský rok, jak uvádí zákon o účetnictví. Základ účetnictví tvoří bilanční rovnice, která říká, že aktiva  se rovnají pasivům. Aktiva představují strukturu a výši majetku, pasiva evidují zdroje krytí majetku.

K zachycení účetních operací slouží účetní knihy, kterými je deník, hlavní kniha, kniha analytických účtů a kniha podrozvahových účtů.  Do deníku se chronologicky zapisují účetní operace. Z hlavní knihy se získává zejména stav a pohyb jednotlivých složek aktiv, pasiv, nákladů a výdajů. Mimo to hlavní kniha zajišťuje průkaznost a spolehlivost účetních údajů vazbou na doklady. Hlavní kniha obsahuje syntetické účty, na kterých jsou věcně uspořádané účetní zápisy.

Kniha analytických účtů nemá zákonem upravenou formu, ale zůstatky na analytických účtech musí odpovídat zůstatkům na účtech syntetických. Účetní operace, které se neuvádí v deníku ani v hlavní knize,jsou vedeny v knize podrozvahových účtů.

K poslednímu dni účetního období se sestavuje řádná účetní závěrka. Hlavními složkami účetní závěrky jsou rozvaha, výkaz zisku a ztráty, příloha, přehled o peněžních tocích a přehled o změnách vlastního kapitálu.