Účetnictví pro příspěvkové organizace

Základní školy a mateřské školy

Základní a mateřské školy nejsou zřízeny za účelem podnikání a dosahování zisku i když v jisté míře mohou při své činnosti vykazovat zisk. Většinou ale poskytují služby bezplatně nebo za určitý poplatek. Jsou to organizace, které jsou financovány ze státního rozpočtu prostřednictvím krajských úřadů, tedy zřizovatelů.

Základní a mateřské školy jsou právnickými osobami a jejich účetnictví je vedeno podle zákona o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů. Rovněž jsou poplatníky daně z příjmu právnických osob a proto jako všechny ostatní právnické osoby jsou ze zákona povinni podávat daňové přiznání a uhradit daň. Systém účetnictví je ale od podnikatelských subjektů značně odlišný.

Školy jsou příspěvkové organizace a tedy součástí neziskového sektoru, které čerpají finanční prostředky pro pokrytí svých potřeb z příspěvků z hrubého domácího produktu a z dotací. Stát hradí tzv. přímé náklady na vzdělávání, jedná se tedy o tzv. účelové dotace a zřizovatel, což je obec nebo kraj, hradí investiční a neinvestiční náklady, které se v účetnictví vedou jako provozní výdaje.

Státní prostředky je třeba sledovat odděleně od provozních výdajů, jedná se o prostředky účelové, které se na konci ročního období vyúčtovávají.

Přímé náklady na vzdělání

Náklady na vzdělání se podle školského zákona dělí na přímé a ostatní neinvestiční náklady. Do přímých nákladů patří jednak prostředky na platy, odměny za práci na základě dohod z mimopracovních poměrů, odstupné, výdaje na pojistné, výdaje na učební pomůcky a školní potřeby, pokud se žákům neposkytují bezplatně apod.

Do ostatních neinvestičních výdajů se řadí především stravování, výdaje na školení vyučujících, cestovné apod.

Provozní výdaje zahrnují platby za energie, za opravy majetku školy, odpisy majetku, nákup školního materiálu, úhrada poštovného atd.

Obec hradí všechny neinvestiční náklady, kromě přímých na vzdělání, což jsou, jak již bylo uvedeno učebnice, učební pomůcky, mzdy včetně odvodů apod.

Prostředky lze čerpat podle schváleného rozpočtu, pokud nejsou vyčerpané, nemusí se ke konci roku vracet, ale převádí se do fondů školy.

Příspěvkové organizace hospodaří s rezervním fondem, s investičním fondem, fondem odměn a FKSP ( fond kulturních a sociálních potřeb).

Dotace a příspěvky jiných zdrojů

Příspěvková organizace může kromě hlavní činnosti vykonávat doplňkovou činnost, ale pouze se souhlasem zřizovatele. Prostředky, které jsou získány z doplňkové činnosti, jsou prostředky neúčelové, tak že se nemusí na konci roku vyúčtovávat a zřizovateli se pouze doloží čerpání nákladů a výnosů za tuto doplňkovou činnost a samozřejmě se musí promítnout v celkovém výsledku hospodaření.

Dary

Jiným zdrojem získaných finančních prostředků mohou být dary, které mohou být od tuzemských i zahraničních dárců. Dar lze přijmout pouze se schválením zřizovatele. Tento zdroj finančních prostředků se v účetnictví vede odděleně od ostatních zdrojů. Dar může být poskytnut neúčelově nebo účelově a v tomto případě musí být v účetnictví zaznamenán účel, na který byl poskytnut, například na školní výlet, na nákup školních pomůcek apod.